Recenze Sony WF1000-XM4 - lepší než Apple AirPods Pro, někdy

V posledních dnech IT magazíny zaplavila vlna článků o nových TWS sluchátkách od Sony. V recenzích se dočtete, jak moc jsou skvělá. Je tomu opravdu tak? A jsou vhodná i pro nás nevidomé?

Etalonem pro bezdrátová sluchátka jsou nepochybně AirPody Pro, se svým designem a především režimem ANC stále i po takřka dvou letech kralují TWS špuntům do uší. Nová sluchátka od Sony jsou právě s AirPody Pro často srovnávána. Už jejich předchozí generace XM3 byla přijata s nadšením. Tato nová generace si o srovnání s AirPody Pro říká ještě víc. Lehká konstrukce, nabíjecí krabička na šířku, úplné přilnutí ke zvukovodu a údajně nejlepší ANC. Je to ale pravda?

Parametry a popisy si můžete přečíst ve kterékoliv z mnoha recenzí, já se samozřejmě soustředím na požadavky nevidomého uživatele.

  • Sluchátka jsou opravdu lehoučká a vyvážená, což se o mnohé konkurenci bohužel říci nedá
  • Krabička působí jako velká, ale vzhledem k rozměrům a umístění sluchátek je opravdu malá, mimochodem o 40 procent menší, než u předchozí generace
  • Připojení je stabilní a rychlé a spolehlivé prostřednictvím Bluetooth 5.2

Sedí dobře

Jedna z věcí, co asi bude zajímat i vás čtenáře, je, jak sluchátka sedí v uchu. Sluchátka samotná jsou lehká a hned na tuto otázku odpovím, velice dobře.

Sluchátko vypadá jako velká tableta, ze které kouká samotný špunt do ucha, na něm je pak nasazen lehoučký a měkoučký pěnový náušník. Právě náušník z pěnové paměťové hmoty je na těchhle sluchátkách to nejlepší. Oproti silikonu z AirPodů se to vůbec nedá srovnávat, pěnový materiál skvěle utěsní ucho a zároveň ho provzdušňuje. Z ucha sice trochu vyčnívá ona větší pilulka, ale to tak nevadí.

Co vás může zpočátku zarazit, je takový nejistý pocit. Sluchátko v uchu drží naprosto fantasticky, o dost lépe, než alternativní konstrukce typu fazolí od Samsungu a o dost lépe, než AirPods Pro. Ale máte takový divný pocit, že tohle přece držet vlastně ani nemůže, a tak máte zpočátku pořád nutkání si na sluchátka sahat, jestli opravdu drží tak dobře. To vás ale po pár dnech přejde. A dostanete se do situace, kdy s opravdu vhodně zvolenými náušníky už přestanete vnímat, že v uchu něco máte.

Zvuk tak akorát

Co se týče zvuku, v recenzích se můžete dočíst opět bombastická přirovnání. No - obecně jsou pravdivá, jen ale s jedním doplněním. Ten pořádný zvuk ze sluchátek dostanete až při vyšší hlasitosti. To je pochopitelné, ale nikde v recenzích se tohle nedočtete. Když si vložíte sluchátka poprvé do ucha a pustíte si třeba jen VoiceOver do uší na menší hlasitost, pocítíte lehké zklamání.

Takže, abyste si vychutnali zvuk v jeho plné kráse (a opravdu je o co stát), pusťte si nějakou hudbu, video, podcast, prostě něco, co není tak monotónní jako výstup umělého hlasu.

ANC trochu rozpačitý

A jsme asi u toho nejzajímavějšího. Jaký je režim ANC? No, tohle bude trochu složitější.

Asi bych měl začít s tím, o čem ANC je a není. AnC (Active noise cancelling) si totiž všichni (včetně mne mimochodem) dost často pletou s odhlučněním respektive se zajištěním ticha. Ale ono je to trochu jinak. ANC nemá udělat uším ticho, ale má pouze ztlumit rušivé zvuky a jeho pravým účelem je zabránit ruchy, abyste se soustředili na zvuk, který chcete ve sluchátkách poslouchat. Není bez zajímavosti, že právě společnost Sony u svých prvních ANC sluchátek původně nazývala tento režim nikoliv ANC, ale AQM (Active quiet mode) - tedy opravdu režim ticha. To respektuje mimochodem dodnes u svých velkých sluchátek s označením WH, nikoliv u malých WF, kde se striktně drží označení ANC - tedy potlačení nežádoucího hluku. Ticho tedy od sluchátek nečekejte, ale odhlučnění nepříjemného rušení poslechu zvládají velice dobře.

A tady máme trochu problém právě my nevidomí, kdy očekáváme od ANC tradičně víc, než má a umí nabídnout. I já bych chtěl kolem sebe naprosté ticho. Ale to se se špunty prostě zajistit nedá. Když si ale uvědomíte, co to ten ANC je doopravdy, přijdete tomu na chuť. Sony WF1000-XM4 jsou v režimu ANC skvělá a odvádějí očekávanou práci. Samozřejmě to kouzlo se projeví zase právě až při opravdovém a dostatečně hlasitém poslechu, kdy okolní hluk opravdu nevnímáte. Takhle úplně odstřiženi nejste, záleží pak jen na vás, vašich uších a vašem mozku, jak si s tím prakticky poradí. Ale myslím, že tenhle režim je pro nás nevidomé, kteří přecejen potřebují kolem sebe zvuk trochu vnímat, ideální.

Režim propustnosti se zaměřením na hlas je pak jen třešničkou na dortu. Hodí se i funkce “speak to chat”, která, jakmile vy (a opravdu právě jen vy) začnete se zapnutým režimem ANC mluvit, vám zastaví přehrávání, zcela ztlumí sluchátka a spustí předdefinovaný režim propustnosti, vše si nastavíte v aplikaci. Tahle funkce je mi osobně zároveň ale nejvíc trnem v oku, protože ztlumí veškerý zvuk ze sluchátek, takže i odečítač obrazovky. A na to si prostě buď budete muset zvyknout, nebo jako já si tuhle funkci jednoduše vypněte. Pro běžného uživatele bez odečítače je tohle ale parádní a praktická vychytávka.

Koupit, nebo nekoupit?

Ve srovnání s AirPody Pro se jedná o docela velký posun kupředu, samozřejmě chybí vychytávky ekosystému Apple, ty ale nahrazuje propracovaná a s trochou cviku přístupná aplikace od Sony. V ní si nastavíte opravdu všechno.

Sluchátka se dají nosit i několik hodin, jen je třeba první dny věnovat vhodné volbě velikosti náušníků (v balení jsou tři). ANC a propustnost dělají, co mají, a celkový dojem ze sluchátek je velice dobrý.

Trochu zamrzí akorát cena, která je vyšší, než u AirPodů Pro, což si v hlavě budete jen těžko obhajovat.

A jako vždy u sluchátek, doporučuji objednat přes internet a přinejhorším využít lhůty 14 dnů na vrácení zboží. Snad to ti, co se pro tyto sluchátka rozhodnou, nebudou ale potřebovat.